Nejnovější zprávy z Církev.cz

Letní katechetický seminář

Katechetické a pedagogické centrum Biskupství královehradeckého zve na Letní katechetický seminář, který se bude letos konat od 1. do 4. července v penzionu Marianum v Janských Lázních. Hlavním tématem bude příprava na první svaté přijímání.

Číst dál

FOTOGALERIE: Biřmování v České Lípě v neděli 4. června 2023

V neděli 4. června 2023 udílel litoměřický biskup Mons. Jan Baxant svátost biřmování mladým katolickým křesťanům v bazilice Všech svatých v České Lípě. Duch Svatý, jehož pečeť biřmovanci přijali, ať naplní je i všechny, kdo jim na cestě ke Kristu pomáhali.

Číst dál

Ruší se veškeré papežské audience, ale potvrzeno světové setkání o bratrství

Vatikánský tiskový mluvčí Matteo Bruni sdělil, že z preventivních důvodů jsou pozastaveny všechny papežské audience až do 18. června. Z podnětu samotného Svatého otce Františka se nicméně v sobotu 10. června na Svatopetrském náměstí koná již ohlášené Světové setkání o lidském bratrství s názvem #NotAlone, které organizuje Nadace Fratelli tutti ve spolupráci s bazilikou svatého Petra, Dikasteriem pro službu integrálnímu lidskému rozvoji a Dikasteriem pro komunikaci.

Číst dál

FOTOGALERIE: Vikariátní konference litoměřického a ústeckého vikariátu

Ve středu 7. června 2023 se konala vikariátní konference litoměřického a ústeckého vikariátu. Konference začala v 10 hodin mší svatou v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Liběšicích. Dále pokračovala modlitbou breviáře a byla zakončena jednáním v hotelu Racek v Úštěku.

Číst dál

Duchovní hudba na Smetanově Litomyšli

Již tradičně zařazují pořadatelé do programu národního festivalu duchovní hudbu. I letos je z čeho vybírat.

Číst dál

Mladí fandí Velehradu i letos

Velehradský program pro mladé začne v úterý 4. července ve 14 hodin na hřišti u ZŠ. Cílem projektu, který se letos uskuteční poosmé, je přilákat na Velehrad mladou generaci a seznámit ji s našimi kořeny, s místem, kde se psala historie. I letos se mladí návštěvníci mohou těšit na hudební worshipové vystoupení, rapery, mrštné parkouristy, soutěže o hodnotné ceny, escape room, kreativní dílny, hudební kavárnu nebo fotokoutek.

Číst dál

Operující lékař: Papež je v pořádku a už vtipkuje

Papež František se v brzkém středečním odpoledni podrobil chirurgickému zákroku na římské klinice Gemelli, který trval tři hodiny a proběhl bez komplikací. Profesor Sergio Alfieri, který papeže Františka operoval, se pozdě večer setkal s novináři, aby jim sdělil podrobnosti operace: „Svatý otec je při vědomí. Ptal se mě: Kdy bude třetí operace?“. Operující lékař vyloučil jakoukoli jinou patologii i problémy s celkovou anestezií.

Číst dál

Otvírá se další ročník kurzu Samuel v brněnské diecézi

Tým pastorace povolání v brněnské diecézi připravil další ročník kurzu Samuel. Jedná se o jednoletý intenzivní kurz, který může napomoci k rozlišení a volbě povolání.

Číst dál

Běh pro hospic 2023

Hospic sv. Štěpána v Litoměřicích děkuje za skvělé výkony a podporu všem běžcům a dárcům. Běžci v Litoměřicích i ti virtuální, dárci i partneři podpořili hospic skvělou částkou 924 258 Kč!

Číst dál

Papež František byl operován bez komplikací

Tiskové středisko Svatého stolce dnes večer oznámilo, že operace papeže Františka proběhla bez komplikací. Operace kýly v celkové anestezii trvala tři hodiny. Papež je vzhůru a při vědomí a všem děkuje za podporu a modlitby.

Číst dál

Prašivá 2023 se blíží. Sdílejme tam společně naději!

Sdílej naději... To je motto letošního ročníku setkání dětí a rodin s biskupem Martinem Davidem. Udělejte si v sobotu 1. července čas a vydejte se na pouť do Beskyd! Co nás tam letos čeká? Napoví článek...

Číst dál

"Nebe nepočká.“ V polském Těšíně promítají nový film o bl. Carlu Acutisovi

Polskými kinosály s velkým úspěchem brázdí nový film o nedávno blahořečeném mladíkovi z Itálie – bl. Carlu Acutisovi. V blízké době se projekce plánují i v příhraničí.

Číst dál

Papež František se před operací modlil s relikvií svaté Terezie z Lisieux

Relikvie francouzské karmelitánky, známé také jako svatá Terezie od Dítěte Ježíše, byla přítomna na pódiu před bazilikou svatého Petra během papežovy pravidelné generální audience 7. června.

Číst dál

PMD připravila aktivitu Moje prázdniny v kostele

Papežská misijní díla pro období dovolených a výletů připravila na léto 2023 nový materiál s názvem Moje prázdniny v kostele, jehož pomocí můžete menším dětem zpříjemnit účast na bohoslužbách.

Číst dál

Kolínský gotický skvost ozdobí unikátní varhany

Jedinečné varhany pro gotický chrám sv. Bartoloměje v Kolíně vznikají nyní v dílnách Dlabal – Mettler a Kánský -Brachtl. V gotickém kostele, který je zařazen mezi Národní kulturní památky a na jehož výstavbě se podílel i Petr Parléř, by se poprvé měly rozeznít letos v říjnu.

Číst dál

Papež: 8. června věnujme minutu modlitby za ukončení válek ve světě

Na závěr generální audience na Svatopetrském náměstí František požádal věřící různých vyznání a náboženství, aby se připojili k iniciativě "Minuta za mír" Mezinárodní katolické akce (Azione Cattolica Internazionale), která zítra ve 13 hodin navrhuje zastavit se a prosit o mír na pěti kontinentech a zejména na Ukrajině.

Číst dál

Papež František podstoupí operační zákrok

Tiskové středisko Svatého stolce vydalo dnes dopoledne prohlášení, ve kterém uvádí, že papež František po skončení generální audience odjel do římské nemocnice Gemelli, kde se odpoledne podrobí plánované operaci břicha.

Číst dál

Křesťanský festival Náměšťfest se uskutěční již po patnácté

Letos již po patnácté otevře brány návštěvníkům křesťanský festival Náměšťfest, který v sobě nese myšlenku přátelského setkávání, kvalitní hudby od srdce, ale i možnost ztišení a duchovního obohacení. Festival křesťanské kultury v Náměšti nad Oslavou se letos uskuteční od 16. do 18. června.

Číst dál

Charita pomůže Haiti postiženému povodněmi

Záplavy, které o víkendu postihly Haiti, si aktuálně vyžádaly desítky mrtvých a tisíce vysídlených. Arcidiecézní charita Olomouc (dále jen ACHO) trvale pomáhá v oblastech Baie de Henne a Gonaives, které jsou touto katastrofou také postiženy. ACHO žádá veřejnost o podporu finanční sbírky, ze které bude moci pomoc financovat.

Číst dál

Seminář pro rodiče při Dnech lidí dobré vůle se zaměří na konflikt v rodině

V úterý 4. července od 9 do 12 hodin se v přednáškovém sále Hotelu Skanzen v Modré uskuteční seminář určený nejen rodičům, ale i odborné veřejnosti, která pracuje s dětmi a mládeží. Zaměří se na téma konfliktu.

Číst dál

FOTOGALERIE: Modlitby za synodu pokračují

Ve středu 31. května 2023 se v kostele Navštívení Panny Marie v Horní Polici slavila mše svatá a mariánská modlitba za synodu.

Číst dál

Studenti Biskupského gymnázia Bohosudov obdrželi maturitní vysvědčení

Ve středu 31. května 2023 obdrželi studenti Biskupského gymnázia Bohosudov v bazilice Panny Marie Bolestné v Bohosudově maturitní vysvědčení. Předal jim je generální vikář Mons. Martin Davídek za přítomnosti ředitelky gymnázia Mgr. Bc. Jany Pucharové, Mgr. Jiřího Breue a dalších členů pedagogického sboru. Na tento slavnostní akt přišli také zástupci města a nemohli chybět rodiče, příbuzní a přátelé maturantů. Lze přát, aby mladí lidé, kteří složili zkoušku z dospělosti uspěli i v dalším životě a měli vždy Boží požehnání.

Číst dál

Mírovou misi kardinála Zuppiho na Ukrajině završilo setkání s prezidentem Zelenským

Kardinál Zuppi, předseda Italské biskupské konference, v pondělí 5. června zahájil a dnes, v úterý 6. června, končí řadu jednání jako papežův vyslanec, a to včetně návštěvy prezidenta Zelenského.

Číst dál

Kardinál Herranz: František a Benedikt mě povzbuzují svými ctnostmi

Španělský kardinál Julián Herranz zveřejnil své vzpomínky na dva papeže, kteří jej, jak poznamenává, poctili svým osobním přátelstvím. Předmluvu ke svazku napsal papež František.

Číst dál

Kardinál Duka slaví 25 let od jmenování biskupem

Dominik kardinál Duka, emeritní arcibiskup pražský a primas český, byl před 25 lety jmenován papežem Janem Pavlem II. 24. sídelním biskupem královéhradeckým.

Číst dál

Papež František podepíše s laureáty Nobelovy ceny dokument o lidském bratrství

Laureáti Nobelovy ceny, držitel Grammy Andrea Bocelli a několik bývalých hlav států se v sobotu večer připojí k papeži Františkovi na Svatopetrském náměstí, kde se uskuteční Světové setkání o lidském bratrství.

Číst dál

Program papežovy návštěvy Portugalska u příležitosti Světových dní mládeže v Lisabonu

Tiskové středisko Svatého stolce zveřejnilo program apoštolské cesty papeže Františka, který od 2. do 6. srpna odcestuje do Portugalska na 37. Světové dny mládeže. V sobotu 5. srpna se uskuteční vigilie s mladými lidmi v parku Tejo, na programu je také návštěva fatimské svatyně, kde se papež bude modlit s nemocnými mladými lidmi.

Číst dál

Magie kresby: na zámku v Kroměříži se představí italská kresba vrcholné renesance a manýrismu

Reprezentativní přehlídku italské kresby 16. století uvidí návštěvníci Arcibiskupského zámku v Kroměříži. Výstava „Magie kresby. Italská kresba vrcholné renesance a manýrismu v českých a moravských veřejných sbírkách“, kterou připravilo Muzeum umění Olomouc, představí od 15. června do 17. září 2023 díla z fondů Národní galerie v Praze, Moravské galerie v Brně, Regionálního muzea v Teplicích, Arcibiskupství olomouckého, Muzea a galerie v Prostějově, Národního památkového ústavu, Univerzity Karlovy a Památníku národního písemnictví.

Číst dál

Na jubilejní 25. ročník Romské pouti zamíří stovky poutníků

Svatý Kopeček u Olomouce přivítá v sobotu 17. června na duchovní pouti Romy z Moravy i Čech. Letošní jubilejní 25. ročník již tradiční pouti se uskuteční v bazilice Navštívení Panny Marie a v ambitech premonstrátského kláštera. Tématem letošní duchovní poutě je „Panna Maria, matka nás všech“. Romská pouť na Svatém Kopečku u Olomouce je ojedinělou duchovní a společenskou akcí v České republice.

Číst dál

Zaostřeno na fotografii – velehradské setkání s fotografem Ondřejem Durczakem

Každoročně se na Velehradě mohou amatérští fotografové zapojit do soutěže a přes hledáček svého fotoaparátu (smartphonem) zachytit velehradskou atmosféru. Všichni přihlášení mají navíc možnost zúčastnit se semináře s významnou osobností z fotografického světa. Letos to bude Ondřej Durczak.

Číst dál

Papež: Rozhodnutí o klimatu v této dekádě budou mít dopad na tisíce let

U příležitosti Světového dne životního prostředí přijal František organizátory Zeleného a modrého festivalu: klimatické změny nám připomínají naši odpovědnost a týkají se především těch nejchudších, jde o otázku spravedlnosti před solidaritou.

Číst dál

Papež František vysvětluje, proč katolíci dělají znamení kříže

Papež František při slavnosti Nejsvětější Trojice mluvil o významu znamení kříže, které připomíná míru Boží lásky. Věřící křížem označují "ty, kdo vkládají svou naději v Pána" už od 4. století.

Číst dál

Kardinál Marengo: Papežova návštěva Mongolska je povzbuzením

V rozhovoru pro Vatican News vyjadřuje kardinál Giorgio Marengo, apoštolský prefekt v Ulánbátaru, radost z ohlášené apoštolské cesty papeže Františka do Mongolska. Návštěva, která se uskuteční 31. srpna až 4. září, je označována za velké povzbuzení pro misionáře a věřící této východoasijské země.

Číst dál

Fotogalerie: Patnáctá Noc kostelů v ostravsko-opavské diecézi

Přes 24,5 tisíce vstupů zaznamenali organizátoři Noci kostelů v Moravskoslezském kraji a na Jesenicku. V ostravsko-opavské diecézi se v pátek 2. června otevřelo přes 130 sakrálních staveb.

Číst dál

Prvním svatým přijímáním dobrodružství začíná!

Bůh tě volá. Bůh ti odpouští. Bůh je veliký a mluví k tobě. Je s tebou. Sytí tě. Dal ti maminku Marii. Bůh tě miluje. Můžeme dětem předat krásnější zprávu a vzácnější dědictví?

Číst dál

Noc kostelů napříč královéhradeckou diecézí

Při Noci kostelů se uskutečnila celá řada koncertů, komentovaných prohlídek, meditací, výstav a dalších aktivit.

Číst dál

Varhanní léto 2023 v katedrále na Petrově

Již posedmé se letos v Brně na Petrově uskuteční během letních týdnů varhanní festival na největších brněnských varhanách.

Číst dál

Letní kurz přípravy na manželství poprvé distančně

Po loňské zkušenosti je připraven letní kurz přípravy na manželství distanční formou od 20. června do 8. srpna. Na závěrečný večer jsou přihlášené páry zvány do sálu sv. Vojtěcha v pražských Dejvicích.

Číst dál

Papež František v italské televizi hovořil o víře a světových problémech

Svatý otec vystoupil v náboženském pořadu italské veřejnoprávní televize RAI, který byl natočen 27. května a vysílán o týden později. Papež nabídl své myšlenky o světových výzvách a sociálních otázkách a povzbudil všechny, aby se modlili a nacházeli sílu ve své víře.

Číst dál

FOTOGALERIE: Noc kostelů v Olomouci

Na území olomoucké arcidiecéze návštěvnost překvapila počtem 65 900 vstupů. Nejvíce kostelů, kaplí a modliteben se připojilo v sídelním městě arcidiecéze, v Olomouci – celkem 34. Akci zde zahájili představitelé církví, kraje a města v nově zrekonstruovaném „Červeném kostele“.

Číst dál

Adoptuj si… Po kněžích se lidé budou modlit i za jáhny a bohoslovce

Z arcidiecézního Centra pro mládež vzešla před několika měsíci nejen k mladým lidem výzva modlit se za kněze, název projektu zněl „Adoptuj si kněze“. Dnes už má každý kněz v arcidiecézi svého věřícího, který se za něj modlí, a výzva se proto rozšiřuje také na bohoslovce a jáhny.

Číst dál

Putování za mír po východočeské svatojakubské cestě

Diecézní centrum pro seniory Hradec Králové zve seniory na putování po svatojakubské cestě překrásnou východočeskou přírodou.

Číst dál

Modlitby u mariánského sloupu za ukončení války a mír

V návaznosti na tradici modliteb, které církev a věřící konávali v dobách nebezpečí, pohrom, válek a epidemií, se v Olomouci uskuteční duchovní setkání s modlitbou za ukončení války na Ukrajině a za Boží požehnání a mír ve světě. Setkání u příležitosti 400. výročí a svátku sv. Pavlíny, patronky města, začíná u mariánského sloupu na Dolním náměstí v den svátku světice, v úterý 6. června 2023, od 16.30 a pořádá ho Hnutí duchovní obnovy národa.

Číst dál

FOTOGALERIE: Průvod ke cti sv. Pavlíny, patronky Olomouce

Průvodu ke cti sv. Pavlíny, patronky města Olomouce, se v pátek 2. června 2023 navečer zúčastnili představitelé církve, města a mnoho občanů Olomouce.

Číst dál

Výstavu o arcibiskupu Matochovi lze navštívit ještě týden, k zakoupení je i pamětní mince

Dokumenty StB ze sledování arcibiskupa Josefa Karla Matochy, osobní předměty, které měl po dobu internace u sebe, i množství fotografií nabízí výstava „Arcibiskup Matocha: Přísně tajné“, která je až do 11. června 2023 otevřena v Arcibiskupském paláci. V turistickém centru paláce si lze rovněž zakoupit pamětní minci, kterou k letošnímu výročí arcibiskupa Matochy vydala Česká národní banka.

Číst dál

Kardinál Zuppi v Kyjevě v rámci mírové mise

S odkazem na předchozí oznámení Svatého stolce bylo dnes potvrzeno, že ve dnech 5. - 6. června 2023 navštíví Kyjev na mírové misi kardinál Matteo Maria Zuppi, arcibiskup boloňský a předseda Italské biskupské konference, jako vyslanec Svatého otce.

Číst dál

Noc kostelů napříč královéhradeckou diecézí

Při Noci kostelů se uskutečnila celá řada koncertů, komentovaných prohlídek, meditací, výstav a dalších aktivit.

Číst dál

Přímé přenosy bohoslužeb od 5. do 11. června 2023

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.

Číst dál

Papež se modlí za oběti vlakového neštěstí v Indii a připomíná oběti válek

Papež František v neděli vzpomněl na oběti vlakového neštěstí v Indii, při kterém zahynulo téměř 300 lidí. Vyzývá k modlitbám za všechny trpící ve válkách a připomíná zejména Ukrajinu.

Číst dál

Bořitov si připomíná 850 let od první zmínky o obci

Děkovnou bohoslužbu při příležitosti 850 let obce Bořitov bude v neděli 18. června 2023 v 10.00 hodin slavit v místním kostele sv. Jiří biskup Vojtěch Cikrle.

Číst dál

Arcibiskup Graubner k mladým: Co je středem vašeho života?

Pražský arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK, se včera setkal s mladými z pražské arcidiecéze, kteří se připravují na Světové dny mládeže v Lisabonu. S mládeží oslavil mši svatou v kostele sv. Jakuba Většího v Kunraticích.

Číst dál

Papež k misijním dílům: Misie není finanční podnik, ale spiritualita

V promluvě k účastníkům plenárního shromáždění Papežských misijních děl papež zdůrazňuje, že služba, kterou tato díla konají, není službou „pouhé agentury pro rozdělování finančních prostředků pro ty, kdo potřebují pomoc, ale realitou povolanou k podpoře evangelizačního poslání ve všeobecné církvi: jádrem tohoto poslání je pak oslovit každého člověka, aniž by byl kdokoli vyřazován.“

Číst dál

Zájem o Noc kostelů lámal rekordy

Známé památky i jinak nepřístupné objekty a v nich bohatá programová nabídka pro návštěvníky všeho druhu: to byla Noc kostelů, která se uskutečnila v pátek 2. června 2023. Na území olomoucké arcidiecéze návštěvnost překvapila počtem 65 900 vstupů.

Číst dál

Papež František se začátkem září vydá do Mongolska

Letošní léto papeže Františka se ponese ve znamení dvou významných zahraničních cest. První jej počátkem srpna zavede do Portugalska u příležitosti Světových dní mládeže, kdežto druhá, kterou dnes v sobotu 3. června oznámil Svatý stolec, až na Dálný východ. Ve dnech 31. srpna až 4. září papež navštíví Mongolsko.

Číst dál

15. ročník Noci kostelů v brněnské diecézi

V pátek 2. června 2023 během tradiční akce Noc kostelů již popatnácté otevřely své brány kostely, sbory a modlitebny křesťanských církví napříč Českou republikou. V brněnské diecézi se letos zapojilo 225 míst a nabídlo více než 1160 programů (v ČR 1 806 míst se 7 715 programy). Pořadatelům přálo i počasí a podle prvních odhadů bylo zaznamenáno opět více než 100 000 návštěvnických vstupů.

Číst dál

FOTOGALERIE: Noc kostelů, zahájení v Praze

V pátek 2. června proběhl 15. ročník Noci kostelů. Akci zahájil, v kostele Panny Marie Matky ustavičné pomoci a sv. Kajetána, slavnostním požehnáním pražský arcibiskup Mons. Jan Graubner. V kapitulním kostele Všech svatých zazněl Harfový koncert mistrů evropské hudby. Během večera zavítal do kostela také kardinál Dominik Duka.

Číst dál

FOTOGALERIE: Modlitba za synodalitu na Velehradě

V bazilice na Velehradě se ve středu 31. května 2023 uskutečnil večer modliteb za zdar synody o synodalitě. Farnost Bílovice, spolu se svým farářem P. Janem Liškou, vedla modlitbu růžence, které se zúčastnil i biskup Josef Nuzík. Ten byl pak hlavním celebrantem mše svaté, která následovala. Na závěr se všichni společně modlili k Panně Marii

Číst dál

Divadelní hra "Večeřadlo" ve Šluknovském výběžku

V úterý 27. května 2023 v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Vilémově a ve středu 28. května 2023 v kostele sv. Petra a Pavla ve Varnsdorfu proběhla divadelní hra Ernesta Brylla s názvem „Večeřadlo“. Jedná se o adaptaci divadelní hry v polské verzi od otce Wojciecha Wrany, kterou Ernest Bryll napsal v roce 1984. Poprvé se hrála v témže roce v kostele Božího Milosrdenství ve Varšavě.

Číst dál

Papež jmenoval kardinála Farrella předsedou kasačního soudu

Dnes 2. června František rovněž jmenoval kardinály Zuppiho, Lojudice a Gambettiho novými soudci téhož soudu. Právník Venerando Marano bude asistentem předsedy Vatikánského soudu. Všechna jmenování nabudou účinnosti 1. ledna 2024.

Číst dál

Polsko: Vatikánská média zdůraznila potřebu médií, která budují mosty

Je třeba, aby média nerozdělovala, ale stavěla mosty, nestavěla bariéry, ale podporovala dialog, uvedli zástupci Vatican Media Dr. Andrea Tornielli a Dr. Massimiliano Menichetti, kteří se 1. června v Lublinu setkali s komunitou Katolické univerzity Jana Pavla II. v Lublinu. Setkání se studenty, včetně těch, kteří studují žurnalistiku, bylo zaměřeno na využití moderních médií a technologií pro komunikaci v církvi.

Číst dál